Zatečený a fušérsky opravený obytný vůz – alkovna Euramobil Fiat Ducato


Majitelé tohoto obytného vozu – alkovny Euramobil na podvozku Fiat Ducato věděli, že obytný vůz byl mírně poškozen (jestli si to dobře vybavuji tak mělo jít o proražení zadní stěny šlapkou od kola při umístění na nosiči). Vůz byl dle majitelů dán na zimu do místní truhlářské dílny a opraven, měl být dokonale vysušený a plně funkční.

Když jsem změřil velkou vlhkost →, domluvil jsem se s majiteli, že mohu použít hrotový měřák a vyndat pár krycích překližek zadní stěny.

Obytný vůz byl opraven absolutně fušérsky a vůbec bych si to nedovolil nazvat opravou. Došlo k vyříznutí části vertikálního hranolu v pravé zadní části a jeho nahrazení hranolem novým. Shnilá část horizontálních hranolků byla vyříznuta a nahrazena novými.

Hlavní problém téhle „prasárny“  spatřuji v tom, že nové hranoly nebyl spojeny s původními hranoly. Prostě to bylo vyříznuté a do otvoru vložen hranol nový a k původnímu přilepen. To bylo všechno, žádný pevný spoj, který by odpovídal silám, kterými je konstrukce namáhána za jízdy tam nebyl. Takže když jsem zatlačil silou na novou část horizontálního hranolu, volně se ve stěně pohyboval proti původnímu hranolu. Boky zadní stěny tak prakticky nebyly nijak spojeny k sobě. Bylo tam nakydáno nějaké lepidlo, ale to už nedrželo. Zadní stěna nebyla rozebrána. Truhlář dle mého ani nevyndal kuchyni, prostě jen vytrhal zadní stěnu z jedné skříňky, vyřízl shnilé hranoly a na jejich místo nalepil nové hranoly. Že tam nemají žádnou funkci, protože nevážou bočnice vůbec neřešil. Ve výsledku tak vlastně místo opravy stěnu úplně doničil.

Druhá „prasárna“ spočívala v tom, že vyřízl jen to úplně shnilé v jedné skříňce, vytrhal obklad v druhé skříňce a vůbec neřešil, že ve stěně nechal mokré dřevo. Vnitřní vlhkost → dřeva, které nepodléhá zvýšené degradaci, musí být na úrovni cca. 15 %. Dle stavebních předpisů vlhkost přesahující 20 % umožňuje napadení dřevokaznými houbami. Při takové vlhkosti může dojít k zabarvení u dřeva v důsledku dřevozabarvujících hub a růstu plísní na jeho povrchu.

Truhlář zde nechal evidentně napadené dřevo s vlhkostí až na úrovni 30 % v otevřených částech, v koupelně bude vlhkost dřeva ještě výrazně vyšší, protože vlhkost se nemá kam dostávat. Celá stěna tak hnije, jsou v ní dřevokazné houby a plísně.

Původní chladnička trojkombinace (230 V, 12 V, plyn) byla nahrazena klasickou kompresorovou chladničkou na 12 V. Dle výrobce má vynikající spotřebu 0,4 kWh/24h (běžně používaný Dometic má spotřebu okolo 2 kWh/24h).

 

<< Pomoc při koupi obytného vozu <<