Vybavení kempů

Vše o vybavení kempů, rozvodech elektřiny a vody v kempech, sociálních a sanitárních zařízení v kempech, jak se zvířaty v kempu, jednoduché srovnání v kempů v České republice a zahraničí.

 

Rychlá navigace po stránce:
1. Recepce v kempu ↘
2. Parcely v kempu ↘
3. Elektřina v kempu ↘
4. Výlevka pro chemické WC v kempu ↘
5. Připojení vody v kempu ↘
6. Výlevka odpadní vody v kempu ↘
7. Sociální zařízení v kempu ↘
8. Umývání nádobí v kempu ↘
8. Praní oblečení v kempu, pračky a sušičky v kempu ↘
10. Odpadky v kempu ↘
11. Dětské hřiště, bazény v kempu ↘
12. WiFi v kempu ↘
13. Pes v kempu ↘
14. Zvířata v kempu ↘
15. Srovnání kempů v České republice a v zahraničí ↘

 

Recepce v kempu

Na začátku kempu bývá umístěna recepce. Zde se hradí ubytování, obvykle je možné nakoupit základní potřeby pro kempování, chlazených nápojů, často je zde možné objednat pečivo na další den ráno. V některých kempech je před vjezdem k recepci místo pro zastavení a vyřízení ubytování, v některých se zajíždí k závoře a jde se vyřídit ubytování.

Ubytování se v některých kempech hradí dopředu, tedy je potřeba přesně uvést počet dnů, některé kempy umožňují úhradu až zpětně při odjezdu.

Vjezd do kempu nebývá volný, na začátku kempu je umístěna závora. Tu si řidič obvykle zvedá sám, pomocí karty, čipu či klíčku.

Některé kempy v zahraničí má vymezené časy klidu, kdy se není možné ubytovat. Typicky je to interval několika hodin po obědě, cca. od 13:00 do 15:00 a pak v noci. Většinou od 20:00 do 07:00. Zahraniční kempy jsou velmi často koncipovány jako velmi klidné místo – neexistují žádná ohniště, pokud je restaurace tak v blízkosti recepce se zavírací dobou nejpozději do 22:00.

 

Parcely v kempu

Většina kempů, zejména v zahraniční, je rozdělena na samostatné číslované parcely. Parcely jsou v kempu vymezeny různými způsoby. Jedná se o číslo na stojánku elektřiny, číslo umístěné na kamenu v trávníku, či se jedná o území ohraničené živým plotem. V České republice je možné narazit i na kempy bez rozdělení do parcel. Pak je možné většinou parkovat na libovolném místě.

 

Elektřina v kempu

V kempech je ke každému karavanu připravena zásuvka. V západní Evropě nejčastěji standart 3 kolíková CEE zásuvka (samice), střední Evropa je pak nejčastěji vybavena buď systémem schuko (jako Česká zásuvka, ale místo jistícího kolíku je jistící plech), nebo nám známou zásuvkou s jistícím kolíkem. Více o připojení karavanu k elektrickému rozvodu v kempu zde →.

Každá zásuvka pro připojení karavanu má obvykle vlastní jistič (někde je více karavanů na jeden silnější jistič, ale pak nejde nijak určit kolik spotřebičů je možné připojit). Při vlastním jističi jsem se setkal s více variantami.

  1. jistič 6A,
  2. jistič 10 A,
  3. jistič 6A v základu, jistič 10 A za příplatek.

Pokud tedy spotřebiče překročí maximální odběr jističe, ten vypadne.

Zjednodušeně je možné počítat takto (pro přesnější výpočet by se muselo vycházet ze skutečného napětí a skutečného odporu):
6 A * 230 V = 1 380 W
10 A  * 230 V = 2 300 W

+ je potřeba počítat trochu s rezervou (odpor ve vedení, skutečné napětí):
6 A = maximálně 1 300 W
10 A = maximálně 2 200 W

Pokud odběr spotřebičů překročí maximum, spotřebič vypne dodávku elektrického napětí. Tedy na elektrické vařiče je 10 A asi minimum, běžně ale 6 A stačí.

chladnička: 130 W,
svícení: 70 W,
rádio:  30W,
čerpadlo na vodu 10 W,
celkem: 240 W.

Zbývá tedy nějakých 1 000 W pro další spotřebiče, jako je rychlovarná konvice, sušák ručníků či elektrické topení.

Některé kempy mají společnou rozvodnou skříňku pro větší množství karavanů, některé pro společnou jen pro sousední parcely, z toho se odvíjí potřebná délka elektrického kabelu. Minimální rozumná délka kabelu je 25 metrů, pro spojení více kabelů s koncovkou CEE se běžné prodávají vodotěsná kabelová pouzdra. V některých kempech je délka kabelu 25 metrů velmi limitní a kabel nestačí k nejhezčím místům v kempu.

Každý karavan se připojuje ke své zásuvce a svému jističi. Je použitý CEE standart, na dveřích rozvodné skříňky je umístěno informační cedule, že je zakázáno používat redukce mezi standardem CEE a schuko. Řada majitelů karavanů nerespektuje a redukce pro normální kabel používá.

 

Výlevka pro chemické WC v kempu

Každý kemp je vybaven výlevkou pro chemické WC. Výlevka je buď součástí hlavní budovy se sociálním zařízením a je přístupná ze zadní části budovy, nebo je umístěna samostatně, na schovaném místě kempu, typicky u kontejnerů na odpadky.

 

Připojení vody v kempu

Pitná voda v kempu je vždy v budově se sociálním vybavením, která bývá situována do středu kempu. Budova je obvykle vybavena velkými hlubokými umyvadly pro doplňování vody, hlubokými dřezy pro mytí nádobí. Některé kempy mají připraven i rozvod vody k jednotlivým parcelám, ta však již nemusí být pitná. Lépe vybavené kempy mají ke dražším parcelám vyvedené samostatné přípojky pitné vody, karavan tak lze přímo připojit k vodovodnímu řadu, pokud je na to připraven, nebo doplňovat vodu hadicí přímo do nádrže →. V některých kempech je přípojka vody společná pro více více parcel (typicky 4 parcely), ale vývoje je jeden, je potřeba buď nošení vody, nebo být vybaven vlastní rozbočkou s kohouty.

 

Výlevka odpadní vody v kempu

Výlevka odpadní vody v kempu bývá součástí místa pro připojení vody, nebo je situována samostatně, či je součástí hlavní sociální budovy. Většina kempů disponuje i výlevkou pro karavany a obytné vozy s integrovanou odpadní nádrží, kdy se najede na výlevku a odpadní nádrž vypustí.

 

Sociální zařízení v kempu

V hlavní sociální budově jsou umístěny sprchy, toalety, umyvadla, umyvadla nádobí. V některých kempech jsou sprchy zdarma, v některých je teplá voda za poplatek, buď vhozením mincí (obvykle 50 centů) nebo žetonů, které se kupují na recepci. Za 50 centů teče teplá voda zhruba 2 – 3 minuty. Sprchy jsou nejčastěji samostatné kabinky, rozdělené na 2 části – převlékací část a vlastní sprchu. Během sprchování tak nedojde k namočení oblečení. Umyvadla jsou obvykle řešena 2 způsoby – více umyvadel v řadě + samostatné kabinky s umyvadlem a elektrickou zásuvkou.

Sprchy a sociální zařízení v kempu v Rakousku. V zahraniční jsou sprchy obvykle velmi čisté, dveře jsou pevné, uzamykatelné, všude je čisto.

Zejména v Nizozemsku je u sprch samostatně placená teplá voda. Pro teplou vodu je potřeba vhodit buď eurominci (typicky 50 centů, nebo na recepci zakoupit žeton, nebo je systém elektronický na nějakou formu karty a při odjezdu se uhraní napočítaný počet použití teplé vody.

 

Sprchy a sociální zařízení v kempech v České republice jsou obvykle dost tragické. Kempy v České republice většinou neprošly řádnou renovací a sanitární budova často pochází z let vzniku kempu. Běžné jsou igelitové závěsy, nefunkční sprchy, pouze vlažná voda, přetékající odpadkové koše a úklid jednou denně.

V České republice jsem nebyl v kempu, který by bylo možné vybavením srovnávat s kempy v zahraničí. I velmi hezky renovovaný a udržovaný kemp Pánov má jednoduché sprchy s igelitovým závěsem.

 

Umývání nádobí v kempu

V samostatné části jsou společná, velmi hluboká umyvadla na mytí nádobí. Zde bývá nejčastěji vyvedena voda pro čerpání do nádrží karavanu. Umývárna nádobí je nejčastěji nachází v zadní části budovy se sociálním zařízením.

V zahraničí je umývárna nádobí obvykle krytá a velmi čistá.

V kempech v České republice je stav umývárny nádobí obvykle výrazně horší.

Luxusní kempy mimo další nadstandardní vybavení disponují i samostanými prostory pro mytí grilů.

 

Praní oblečení v kempu, pračky a sušičky v kempu

Většina kempů je vybavena pračkami a sušičkami prádla. Ty bývají nejčastěji v budově se sociálním zařízením.  Ve většině kempů je použití za poplatek. Před použitím je potřeba do pračky / sušičky vhodit mince, obvykle okolo 1 – 4 Eur. V některých kempech je pračka či sušička dostupná zdarma.

 

Odpadky v kempu

V kempech jsou umístěny kontejnery na odpad. Většinou bývají v blízkosti sanitární budovy.  V řadě zemí nejsou kontejnery na tříděný odpad. Většina nápojových obalů je zálohovaná – zálohovány jsou plastové lahve i hliníkové plechovky. V kempech je tak často jen kontejner na směsný odpad a na bio odpad. Často je v k vidění oddělený sběr popela z grilů.

 

Dětské hřiště, bazény v kempu

Běžnou součástí kempů je bazén a hřiště pro děti. Hřiště pro děti jsou přístupné zdarma (nikdy jsem se nesetkal s placením), vstup do bazénu bývá zdarma i za poplatek. V některých kempech je součástí ubytovacího poplatku i volný vstup do koupaliští či lázních v blízkém okolí.

 

WiFi v kempu

WiFi pokrytí a připojení zdarma je standardem v České republice, Slovensku, Polsku, Maďarsku, Slovinsku. Kapacita je však společná pro celý kemp, internet tak obvykle spolehlivě funguje pouze v době, kdy je v kempu málo aktivních lidí. V ranní a večerní špičce bývají obvyklé výpadky, ale obecně je WiFi použitelná. Také pokrytí mobilními daty je dobré.

Naopak v zemích směrem na západ je připojení většinou za poplatek a velmi nekvalitní (aktualizace 2017). Často bývá jen na recepcích, ceny se pohybují od 1 Eura / zařízení / den až po 3 Eura / zařízení / hodina. Nic na tom nezměnilo ani zrušení roamingových poplatků. Na využití dat z mobilního telefonu se v kempech také nejde spoléhat, často je dostupné pouze EDGE, nebo žádný signál. Asi nejhorší pokrytí bylo na venkově Velké Británie (prakticky žádné). Ve venkovských kempech v Německu často pouze EDGE, WiFi pouze na recepci a hrazená. Na dostupnost internetu se nejde moc spoléhat. V Nizozemí, Belgii dostupná WiFi zdarma v každém městě, kempy většinou pokryté placeným WiFi.

 

Pes v kempu

Zatím jsem nikdy nenarazil na kemp, do kterého by psi neměli přístup. Pes je samostatně zpoplatněn, poplatek za psa je většinou ve výši zhruba 1/2 ceny dospělého člověka. Při kempování se psem je nezbytné dodržovat povinnosti, stanovené v provozním řádu kempu. Povinnosti jsou většinou velmi podobné:

  • pes se po kempu nesmí nikdy pohybovat na volno, vždy musí být na vodítku,
  • v prostoru parcely daného karavanu musí být také zabezpečen, buď se to řeší dlouhým vodítkem (couračkou) nebo u malých psů postavením plůtku,
  • vždy je nutné sbírat exkrementy, kempy jsou většinou vybavené pytlíky pro sběr i nádobami pro vhazování sběru,
  • v lepších kempech jsou vyhrazené prostory pro venčení psů (ohraničené psí louky),
  • se psem se většinou nesmí na kempové pláže, většinou je ale možné koupání se psem, pokud je karavan v první řadě u vody, současně některé kempy mají vyhrazené pláže pro koupání se psem,
  • do řady alpských jezer psi vůbec nesmí.

 

Zvířata v kempu

V některých kempech je běžný pohyb různých zvířat. Někdy je zákaz je krmit, někdy jsou absolutně ochočené a během jídla čekají na svoji porci, často nemají respekt ani ze psů.

 

Srovnání kempů v České republice a v zahraničí

Kempy v České republice hotelovému ubytování konkurují obvykle pouze cenou, soustředí se na pronájem levných chatiček a stanových míst. Často je povolené rozdělávání ohňů a táboráky, takže v noci v kempu smrdí uhasínající ohně, nesetkal jsem se stanoveným časem klidu, naopak v kempu se většinou prodává do nočních hodin pivo. Sociální zařízení bývá tragické. Kempy často od doby vzniku neprošly rekonstrukcí. Neexistuje rozparcelování a ohraničení jednotlivých míst, kdo se kam nacpe, tam je.

Zahraniční kempy (zkušenosti z Německa, Holandska, Rakouska, Maďarska, Slovinka, Dánska) mají zcela opačný přístup. Kemp je místo, které má výhodu v klidu a blízkosti k přírodě. V kempech jsou často stanoveny hodiny klidu, kdy není možný odjezd ani příjezd a uvnitř kempu se musí zachovávat klid. Platí to v časech od zhruba 21 až 23 hodiny do zhruba 7 hodiny ranní, v některých kempech je i vyhrazený klid po obědě. Občerstvení funguje pouze do večerních hodin, není možné rozdělávání ohňů, grilování je možné pouze na plynových grilech. Kempy jsou klidné místo pro karavanisty, nikoliv levné ubytování – cena pronájmu parcely zhruba odpovídá ceně pokoje v hostelu. Obvykle se pronajímá parcela. Parcely jsou rozděleny do různých cenových kategorií dle velikosti a umístění. Obvyklá velikost parcely je od 70 m2 do 100 m2.