Jaké doplňky karavanu se mi osvědčili, jaké jsem vyhodnotil po použití jako naprosto zbytečné, jak rozšířit prostor karavanu předstanem, markýzou, sluneční plachtou, jaké se mi osvědčily a naopak neosvědčily doplňky a vybavení karavanu.
Rychlá navigace po stránce:
1. Hadice na plnění nádoby na vodu karavanu ↘
2. Nádobí v karavanu ↘
3. Káva v karavanu ↘
4. Rychlovarná konvice v karavanu ↘
5. Odpadkový koš v karavanu ↘
6. Předstany ke karavanu ↘
7. Markýzy ke karavanu ↘
8. Sluneční střechy ke karavanu ↘
9. Trezor v karavanu ↘
10. Sušení prádla v karavanu ↘
11. Tepelná izolace oken karavanu – zateplení oken karavanu ↘
Hadice na plnění nádoby na vodu karavanu
V některých kempech je v blízkosti karavanu dostupný kohoutek na vodu. Nádrž na vodu je tak možné plnit bez přenášení kropáčů hadicí. K tomu se však nehodí obyčejná vodovodní hadice. Obyčejné zahradní hadice často obsahují ftaláty, mohou obsahovat i látky jako kadmium, barium či olovo. Hadice pro čerpání pitné vody by tyto látky obsahovat neměla (celková problematika je mnohem složitější, ftaláty jsou široká skupina chemických látek, z nichž prokazatelně škodlivé jsou pouze některé a ty jsou přísně regulované, navíc se spoléháte pouze na prohlášení výrobce, že výrobek neobsahuje škodlivé látky u kterých dochází k uvolňování do vody). Ale přesto by prvním kritériem výběru hadice mělo být prohlášení výrobce o nepoužívání ftalátů a dalších rizikových látek.
Běžné zahradní hadice jsou poměrně těžké a před zabalením do karavanu je z ní potřeba dostat všechnu zbytkovou vodu, což jde nejlépe foukáním. Celé je to velmi nepraktické.
Existují speciální hadice na vodu pro karavany. Uvnitř ploché hadice jsou 3 komory, při napouštění vodou se neroztahuje a není potřeba ji vymotávat z klubka. Obsahuje univerzální narážení koncovku – Hynect S – tu je možné utáhnout na všechny typy přívodu vody.
Reálná zkušenost s tímto řešením je taková, že rozmotávání a smotávání hadice je otrava, navíc v okolí přívodu vody bývá často bláto, hadice se špiní, je potřeba ji pak utírat. Po dvou použitích jsem ji přestal vozit.
Pro mě ideálním řešením je 10 litrový vak na vodu, je velmi skladný, nezabere místo a 10 litrů je snadno přenosný. Při návštěvě sprchy jej vezmu s sebou a vodu průběžně doplním. Díky snadnému složení nezabere žádné místo. Pro snadné dolévání jsem jej doplnil o trychtýř.
Nádobí v karavanu
Nádobí v karavanu musí být co nejlehčí a současně co nejméně rozbitné. Proto se hojně využívá plastové nádobí. Specializované karavanové eshopy však obvykle nabízejí nádobí melaminové. To je z mého pohledu extrémně nekvalitní, zdravotně rizikové a současně velmi drahé.
Klasické „plastové“ kuchyňské nádobí je možné zakoupit v běžných supermarketech. Je označené jako polyamid/nylonové. Stejně tak je možné v běžných supermarketech zakoupit i skládací nádobí, které velmi šetří prostor. Ceny jsou zase velmi výrazně nižší než u nádobí přímo označeného jako kempingové.
Melaminové nádobí nebo ještě hůře melaminovo-bambusové nádobí napodobuje vzhled porcelánového nádobí. Melamin je považován za potenciální karcinogen, zejména močového měchýře. Dále může vyvolávat onemocnění močového měchýře a ledvin a močového měchýře. Melaminové nádobí dále obsahuje formaldehyd, který je řazen mezi prokázané karcinogeny pro člověka.
V nezávislém testu International Consumer Research and Testing (ICRT) ↨ docházelo u všech testovaných vzorků dětského! melaminového nádobí k uvolňování vysoké koncentrace melaminu i formaldehydu. U všech výrobků v testu byla překročena povolená koncentrace uvolnění obou látek. Nejednalo se o drobné překročení maximální koncentrace, nejvyšší koncentrace byla 105 x vyšší, než je maximum stanovené normou.
K uvolňování formaldehydu a melaminu docházelo vlivem teploty (horký čaj) i vlivem nízkého pH (položením ovoce). Většina výrobků sama o sobě podléhala postupné deklaraci.
Kompletní výsledky a detaily testu jsou například zde: www.dtest.cz/clanek-8632/zahranicni-test-melaminove-nadobi-pro-deti ↨
V roce 2015 realizovalo Ministerstvo zdravotnictví České republiky test 80 kuchyňských plastových potřeb a náčiní, z toho bylo 36 výrobků z melamin-formaldehydové pryskyřice a 44 výrobků z polyamidu a nylonu. U melaminových výrobků nevyhovělo 28 %, zatímco u polyamidových výrobků nevyhovělo 0,07 %.
Kompletní výsledky a detaily testu jsou zde: Test plastového kuchyňského nádobí Ministerstva zdravotnictví České republiky ↗
Káva v karavanu
Espressovač je v karavanu poměrně nepraktický – má velkou spotřebu elektrické energie, nelze nijak používat na plyn, je velký a těžký. Proto se jako alternativa velmi často používá moka konvička. Moka konvička připraví kávu, která je chutí velmi podobná espressu z běžného espresovače, jen nemá pěnu. Navíc je možné ji odnést kamkoliv je potřeba a nalít až na místě. Moka konvičky, které se používají pro přípravu kávy na plynu jsou vyrobeny z hliníku, jsou tak velmi lehké. Moka konvička je složena ze tří dílů. Spodní části na vodu, horní části, do které se káva převaří a misky. Do spodní části moka konvičky se lije voda, do misky, která je mezi spodní a horní části se nasype a lehce upěchuje káva. Tlakem páry vzniklým při varu se voda protlačí přes misku s kávou do horní části moka konvičky.
Při výběru moka konvičky je dobré si dávat pozor na velikost moka konvičky. Jako jeden šálek kávy je výrobci moka konviček bráno množství vody pro přípravu zhruba 50 mililitrů (pravé espresso je 30 ml – v České republice bývá také označováno jako espresso picolo https://www.piccoloneexistuje.cz/espresso ↨), tedy pro přípravu espressa velikosti, které se běžně podává v České republice, je potřeba více než 100 ml vody. Konvička označená jako pro 6 šálků kávy vyrobí maximálně 2,5 šálku velikosti, které obvykle dostanete v kavárně v České republice.
Rychlovarná konvice v karavanu
Při výběru rychlovarné konvice je potřeba řešit maximální příkon rychlovarné konvice. Řada kempů má omezení ve spotřebě elektrické energie jističem, často jen na 6 A (zhruba 1 300 W). Určitou spotřebu má lednice, osvětlení, čerpadla, tedy doporučuji rychlovarnou konvici do 1 000 W příkonu. V případě vypadávajícího jističe samozřejmě lze využít plynový sporák a hrnec, případně skleněnou konvici na čaj, pokud ji vozíte.
Osvědčila se mi konvice ECG RK 1022 s příkonem 900 W – 1 100 W (dle napění). Je to třetí zakoupená konvice, první, která neopaří ruku při nalévání vody parou unikající rukojetí a současně první, která nalévá vodu bez toho, aniž by voda stékala po konvici do okolí.
Pro vodu na vaření používám jednoduchý vak o objemu 5 litrů, je příjemný pro přenášení a manipulaci s vodou, ušetří tahání pet láhví.
Odpadkový koš v karavanu
Odpadkový koš do karavanu jsem hledal velmi dlouho. Koš chci mít umístění venku v takovém místě, abych do něj mohl vhazovat odpadky přímo z kuchyně. Naprosto nejlepší řešení, na které jsem přišel, je odpadkový koš Flextrash ↨. Malý ergonomický držák se přilepí k boku karavanu oboustrannou lepící páskou, odpadkový koš se nasouvá do držáku. Samotný vak je skládací, celý odpadkový koš se s velkou rezervou vejde do koše ve dveřích. Koš má na boku zip, vyndávání naplněného odpadkového pytle je tak velmi snadné. Mám variantu 9 litrů, přijde mi absolutně optimálně velká do kempu.
Do skládacího odpadkového koše, na jehož horní hranu se natáhne odpadkový pytel, je díky velké výšce možné odpadky vyhazovat přímo z karavanu, není potřeba vystupovat ani se nijak ohýbat, koš je v rozumné výšce.
Sestavení odpadkového koše je otázkou zhruba minuty, nasune se do sebe 12 tyček, spojí se se spodní části a horní částí s víkem.
Nicméně skládání po dešti už tak snadné není, vše je upatlané, navíc při větším větru koš není stabilní a padá. Odpadky jsou pak všude. Po pár použitích šel do odpadků.
Předstany ke karavanu
Předstan ke karavanu je zjednodušeně stan, kterému chybí zadní stěna. Místo zadní stěny stanu je boční stěna karavanu. Stan se ke karavanu připojuje pomocí kedrové lišty, to které se stan zasune. Většina karavanů je přímo z výroby vybavena lištou pro zasunutí kedru stanu.
Tyčkový předstan
Jedná se o klasický typ stanu, kdy je konstrukce tvořena nejčastěji ocelovými a duralovými tyčkami (mohou se být nahrazeny i tyčkami z kevlaru či skandia). Staví se podobně, jako klasický stan. Nejprve se zadní stranou navleče do kedrové lišty karavanu a pak se staví konstrukce z tyček, kolíky se přidělává k zemi.
Výhody:
- dobře odolává dešti,
- dobře odolává povětrnostním vlivům,
- výrazně zvětší užitný prostor karavanu.
Nevýhody:
- náročná stavba,
- ubere světlo v karavanu,
- složení je náročnější než stavba, vše správně zabalit tak, aby se vlezlo do vaků,
- při složení mokrého potřeba později rozložit a vysušit,
- vysoká hmotnost konstrukce.
Nafukovací předstan
U nafukovacího předstanu je tyčková konstrukce nahrazena konstrukcí, která se nafukuje pomocí pumpičky. Oproti klasickému předstanu toto řešení přináší řadu výhod. Stavba je výrazně jednodušší, zadní stěna se navlékne do kedru karavanu, připojí se pumpička a fouká. Cca. během 10 minut se předstan sám postaví. U některých předstanů se ještě samostatně nafoukají vzpěry střechy, které se umístí na vyznačená místa. Stan se pak fixuje kolíky do země. Během 15 minut je stan kompletně postaven. Další velká výhoda je demontáž stanu, stan se vypustí, zabalí a je hotovo. Skládání je rychlejší než balení. Další velkou výhodou je odolnost proti silnému větru – při větru, který boří stany s pevnou konstrukcí se nafukovací stan nadme, kroutí, ale pevně drží a nijak se nepoškodí.
Výhody:
- dobře odolává dešti,
- skvěle odolává povětrnostním vlivům,
- výrazně zvětší užitný prostor karavanu,
- jednoduchá stavba,
- jednoduché složení,
- lehčí než tyčkový předstan,
- snazší na přepravu – je menší o vak s tyčkami.
Nevýhody:
- ubere světlo v karavanu,
- při složení mokrého potřeba později rozložit a vysušit,
- vyšší hmotnost.
Markýzy ke karavanu
Jedná se o plachtu, která se vysouvá do boku karavanu. Může mít různé vybavení a doplňky, včetně bočnic. Oproti předstanu se výrazně jednodušeji rozbalí a sbalí, jedná se však jen o přístřešek. Některé markýzy je možné vybavit i bočnicemi.
Kazetová markýza
Montují se na stálo na bok nebo na střechu karavanu. Samotná markýza je namotána v kazetě, z které se mechanicky vysouvá točením klikou. Některé markýzy se po vysunutí podpírají nohami na zem, nebo do boku karavanu.
Výhody:
- vysunutí v řádu minut,
- odolnost při dešti.
Nevýhody:
- silný poryv větru je schopný markýzu rozlámat,
- rozlámaná markýza může rameny poškodit i samotný karavan,
- před odchodem kempu se z důvodu rizika poškození větrem obvykle balí,
- vysoká hmotnost,
- náročná montáž,
- vysoká cena,
- pokud není vybavena bočnicemi, pak z boku zaprší.
Poškození markýzy větrem a deštěm – plátno markýzy lze po sundání sešít, vyjma vizuální stránky je poškození plátna snadno a velmi levně opravitelné, oprava polámaných tyček markýzy od větru je mnohem náročnější a velmi nákladné. Jednotlivá ramena je možné zakoupit jako náhradní díly, ceny se pohybují okolo 200 Euro za jeden kus. Markýzu rozlámanou od větru je tak většinou vždy vyměnit za novou.
Sáčková markýza
Zasouvají se do kedrové lišty karavanu. Montáž se velmi jednoduchá, nasune se do lišty a zaaretuje v požadovaném místě. Markýza je umístěna v látkové sáčku na zip. Po otevření zipu se markýza roztáhne. Na přední straně markýzy je umístěna hliníková lišta, ze které se vysunou 2 podpěrné nohy a 2 horizontální tyče, které se v bocích markýzy zapřou vůči stěně karavanu. Tím se markýza vypne.
Výhody:
- jednoduchá montáž možná doma,
- snadná demontáž bez poškození karavanu,
- nízká hmotnost,
- odolnost při dešti,
- je výrazně odolnější vůči větru, poskakuje a neláme se, ale pouze do určité síly větru, viděl jsem i rozlámané sáčkové markýzy,
- v případě silného větru, kdy není čas na skládání sáčkové markýzy, stačí vycvaknout rozpěrky od stěny karavanu a spustit ji podél stěny karavanu, zamezí se tak rozlámání markýzy a rizika poškození karavanu
Nevýhody:
- skládání je složitější než u kazetové markýzy, nutno ručně navinout,
- silný poryv větru je schopný markýzu rozlámat,
- silný poryv větru je schopný zatlačit vypínací tyče do karavanu a poškodit jej,
- vždy nutné vysunuté podpěrné nohy,
- potřeba aretovat markýzu kolíky do země.
Sluneční střechy ke karavanu
Sluneční střechy se zasouvají se do kedrové lišty karavanu. Montáž se velmi jednoduchá, nasune se do lišty, přední část se podepře a vypne.
Tyčková sluneční střecha ke karavanu
Nasune se do kedrové lišty, přední část podepírají dvě nebo tři tyčky dle šířky sluneční střechy a pomocí provázků a kolíku zatlučených do země se vypne.
Výhody:
- jednoduchá rychlá montáž,
- extrémně nízká hmotnost,
- při větru vyskočí z tyček a nijak nepoškodí karavan,
- velmi nízká cena.
Nevýhody:
- oproti kolíky nezajištěné markýze pracnější a delší postavení,
- tvoří lavory vody.
Kvalitní tyčkové sluneční střechy nahradí markýzu. I přes název sluneční střecha je kvalitní sluneční střecha zcela nepromokavá a při dešti dokonale ochrání proti vodě. Při intenzivním dešti na střeše vznikají lavory vody, které se postupným naplňováním dostávají až ke kraji střechy, který převáží směrem ven a celé se naráz vylijí. Ve střeše tak není nikdy nahromaděno velké množství vody. Po dešti zůstanou malé lavory, které je možné snadno rukou vylít. Během bouře s větrem se sluneční střecha nafoukne, vytvoří sklon pro stékání vody a po bouři zůstává suchá. Kvalitně přidělaná sluneční střecha ustojí i bouři, při které dochází k rozlámání markýz. Pokud je síla větru extrémní, sluneční střecha vyskočí z podpěrných tyček, které spadnou na zem a nic nepoškodí, samotná plachta pak leží před karavanem a nedojde k poškození karavanu.
Natažení sluneční střechy je ve dvou lidech otázka zhruba 10 minut. Plachta se nasune do kedrové lišty, pokud jeden člověk tahá plachtu druhý směřuje plachtu do lišty, jde vše velmi rychle a bez použití síly. Poté stačí vztyčit první tyčku, tu musí jeden člověk držet a druhý připevní dva kotvící provázky ke kolíkům. To samé se zopakuje na druhé straně, prostřední tyčka pak již drží sama přidělává se pouze jedním provázkem. Celkem je tak použito 5 provázků a 5 kolíků, pokud není v blízkosti místo pro uchycení bez kolíku (nejčastěji strom). Největší práci tak představuje zatlučení 5 stanových kolíků do země. Ke střechám jsou dodávány velmi měkké hliníkové kolíky, které je dobré nahradit za pevné kolíky. Ty se prodávají pro různé typy půdy, osvědčené jsou masivní nerezové stanové kolíky, které drží v jakékoliv půdě.
Sbalení sluneční střechy je také velmi rychlé, shodí se 3 tyčky, vytahají kolíky, plachtu z kedru stáhne jeden člověk. Pokud je podloží čisté, například travnaté, snadno ji složí jeden člověk, pokud je podloží písek, mokrá tráva či podobně, je lépe ji skládat ve dvou lidech, aby se nezašpinila při skládání.
Existují i sluneční střechy s částečnými bočnicemi. Spíše se jedná o zjednodušenou verzi předstanu. Sluneční střecha nemá stropní tyčkovou nosnou konstrukci, ale již má velké množství vertikálních tyček a velké množství provázků. Stavba není tak rychlá a snadná jako je u běžné sluneční střechy.
Nafukovací sluneční střecha ke karavanu
Nafukovací sluneční střecha se nasune do kedrové lišty karavanu, roztáhne a pomocí ruční pumpičky během chvilky nafoukne. Ke stavbě tak stačí jeden člověk (i když nasouvání do kedrové lišty je výrazně rychlejší ve dvou lidech), stavba je otázkou cca. 10 minut.
Výhody:
- jednoduchá rychlá montáž,
- extrémně nízká hmotnost,
- přežije i vychřici,
- netvoří se lavory vody,
- extrémně snadná stavba,
- extrémně skladná.
Nevýhody:
- oproti kolíky nezajištěné markýze pracnější a delší postavení,
- ve srovnání s klasickou sluneční plachtou je balení (vypuštění vzduchu) pracnější a časově náročnější.
Trezor v karavanu
Trezory či sejfy vybavené digitální klávesnicí a elektrickým zámkem reálně nepředstavují žádnou překážku – záložní otevírání je řešeno univerzálním kulatým klíčkem, běžně prodávaným na Ebay. Současně zavírání řešeno elektromagnetem na pružince, takže stačí to trezoru z horní strany silou bouchnout a trezor se sám otevře. Pro případného zloděje tak nepředstavují nulovou překážku.
Trezory s elektrickým motorickým zámkem jsou poznatelné napájením na 9 V a záložní otevírání je řešeno vytažením připojení elektřiny k externí baterii, tedy žádný klíček. Tyto trezory ji překážku představují, současně jsou však vyráběné ze silného materiálu, jsou tak oproti levným trezorům velmi těžké.
Levné trezory na trezorový klíč mají často obdobný problém jako levné trezory s digitálním zámkem – číslované univerzální klíčky. Některé však využívají velké množství vzájemně odlišných klíčků, například mechanický sejf RICHTER RS20.K. Nosit s sebou neustále klíček není komfortní, realizoval jsem vlastní řešení – jednoduchý trezor s mechanickým zámkem jsem doplnil pevně přivařenou petlicí na visací zámek. Otvor pro zámek v petlici je vyvrtán přesně na průměr zámku, petlice tak nedovolí vypáčení dvířek. Otevření je tak dáno kvalitou samotného zámku a způsobem přidělání trezoru ke karavanu.
Sušení prádla v karavanu
Mokré prádlo není uvnitř karavanu příliš kde sušit, navíc výrazně zvyšuje vlhkost uvnitř samotného karavanu.
Řešením je jednoduchý přístřešek na zadní straně karavanu, přidělaní k přepravníku jízdních kol. Přidělaní je pomocí dvou objímek, při jízdě je sklopený, v kempu se pouze vytáhne jistící pojistka, zvednou se boční ramena a zajistí ve vzpřímené pozici. Následně se natáhne stříška. Pod stříšku se nasadí koupelnový elektrický sušák ručníků. Příkon je pouhých 60W, přesto dosahuje poměrně vysoké teploty (ruka jde udržet, ale hřeje). Ručníky jsou i za deště za 2 hodiny suché.
Celé složení včetně nasazení elektrického radiátoru na držáky trvá zhruba 30 vteřin, stejně tak rozložení.
Konstrukce je z hliníku, váží méně než 2 kg, elektrický sušák váží 3 kg. Stříška je vytvořena z kočárkoviny.
V místech, kde je dostatečně teplo a málo vlhko používám jenom malý sušák prádla. Žádný originální karavanový sušák prádla mi nevyhovuje – potřebuji jej věšet pod plachtu na stěnu karavanu, do úchytů pro předstan. Řešením byla domácí výroba – obyčejný domácí sušák. Aby nedošlo k odření stěny karavanu je vše, co se dotýká stěny obalené v polyethylenové (mirelonové) izolaci potrubí. Zavěšení sušáku je na sekundu, přitom je dostatečně velký pro běžné sušení prádla v karavanu.
Tepelná izolace oken karavanu – zateplení oken karavanu
Prodávají se již hotové tepelné izolace, které se nasouvají do kedrové lišty a pomocí popruhů upevňují k madlům na karavanu, nebo k spodní hraně karavanu. Nevýhodou takového řešení je univerzální velikost.
Existují firmy, které tepelné izolace oken šijí na míru, ale tepelnou izolaci je možné jednoduše vyrobit svépomocí. Zakoupil jsem MIRELON pás s laminací PETZ, jedná se o pás o výšce 1 metr, zvolil jsem tloušťku 8 mm. Pomocí lepidla Mirelon Therm na lepení pěnového polyetylenu jsem přilepil kedrovou lištu, spodní část je fixována samolepícím suchým zipem. I ve větru stačí jen 2 cm dlouhý kousek a Mirelon drží spolehlivě. Toto řešení umožňuje otevírání okna, suchý zip se rozepne a okno jde i z vnitřní strany běžně otevírat.